7 ŞEHİR – 9 ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

çocuk kütüphanesi

Çocukların dikkatini çekmek için farklı tasarıma sahip çocuk kütüphanesi için 8 farklı şehirde bulunan bir liste oluşturduk. Şehrinizde bulunan kütüphaneye henüz gitmediyseniz bu fırsatı kaçırmayın.

Şehrinizde bulunan ve evinize en yakın kütüphaneyi öğrenmek için BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

1.ÇANKIRI ÇOCUK KÜTÜPHANESİ 


-Çankırı Uçak Kütüphane

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç’in çocukların ve gençlerin kitap okuma alışkanlığını artırmak için başlattığı çalışma kapsamında; uçuş ömrünü tamamlamış Airbus A 300 tipi uçak, İstanbul’dan parçalar halinde 5 tır ile Çankırı’ya getirildi. Havaalanı olmayan Çankırı, dev bir yolcu uçağına sahip oldu. Recep Tayyip Erdoğan Parkı’nın üst kısmında şehrin en hâkim noktasına yerleştirilen uçağın parçaları birleştiğinde dünyanın uçaktan yapılmış ilk çocuk kütüphanesi ortaya çıktı. Çocukların merakla beklediği Uçak Kütüphane, Çankırılıların ve ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.

 Adres: Buğday Pazarı Mahallesi, Esentepe Cd. No:54, 18100 Çankırı Merkez/Çankırı

çocuk kütüphanesi

-Çankırı Tren Kütüphane

Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak ve değişik mekânlarda kitap okumayı sevdirmek amacıyla başlatılan ve çocuklar tarafından da büyük ilgi gören çalışmalardan biri olan Tren Kütüphane, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Adres: Abdulhalik Renda Mahallesi, Org. İsmail Hakkı Karadayı Blv. No:26, 18200 Çankırı Merkez/Çankırı

2.BURSA ÇOCUK KÜTÜPHANESİ


-Bursa Nilüfer Çocuk Kütüphanesi 

Çocukların merak vitamini ile büyüyebilmeleri amacıyla kurulan Nilüfer Çocuk Kütüphanesi Misi köyünde meraklı kitap okurlarına ev sahipliği yapıyor. Her yaştan çocukların ilgisini çekebilecek kitapların yanı sıra yetişkinlere yönelik kitapların da yer aldığı kütüphanede üç çalışma salonu bulunuyor. Farklı yaşlardaki çocukların kendilerini rahat hissedebilecekleri bu alanlarda sadece kitaplar değil zekâ geliştiren bulmacalar ve oyuncaklar da bulunuyor.  Eski bir Bursa evinin aslına uygun yeniden yapılmasından sonra kurulan kütüphanede, internet erişimi ve süreli yayınlar bölümü de yer alıyor

Adres: Gümüştepe Mah. Pınar Caddesi No:1 Nilüfer/Bursa

 

-Bursa Lala Şahin Paşa Çocuk Kütüphanesi 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bitinya dönemi surları, Osmanlı’nın ilk dönem eserleri ve 8500 yıllık geçmişi bulunan arkeoparka kadar uzanan tarihi ve kültürel miras çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Orhan Gazi ve I. Murad’ın kumandanı Rumeli Beylerbeyi Lala Şahin Paşa tarafından 1339 yılında inşa ettirilen, Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar eğitim hizmetinin verildiği medrese, Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuk kütüphanesi olarak yeniden eğitime kazandırıldı. Uzun yıllar harabe halinde kalan, 1969 yılında Eski Eserleri Sevenler Kurumu tarafından onarılarak kütüphaneye dönüştürülen tarihi yapı, 2009-2010 yılında vakıflar tarafından bir işadamının sponsorluğunda restore ettirildi. Geçtiğimiz yıl daha verimli hizmet sunulması amacıyla Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen tarihi medrese, eksik olan mutfak e tuvaletlerin yapılması, gerekli bakım ve onarımların tamamlanmasının ardından Lala Şahin Paşa Çocuk Kütüphanesi olarak kapılarını çocuklar için açtı.

Adres: Kavaklı Mah. Ortapazar Cad. No:5

3.SAKARYA ÇOCUK KÜTÜPHANESİ


çocuk kütüphanesi

Çocuklar için uzun bir kitap listesine sahip olan Sakarya İl Halk Kütüphanesinde yaklaşık 10.500 kitaptan oluşan koleksiyonu ile çocuk bölümünde hafta içi her gün, hafta sonunda ise Cumartesi günleri hizmet verilmektedir.

Adres: Sakarya İl Halk Kütüphanesi Cumhuriyet Mah. Dr. Kamil Sok. No 38 54100 Adapazarı / SAKARYA

4.İZMİR ÇOCUK KÜTÜPHANESİ


çocuk kütüphanesi

Çocukların tasarımını sevebileceği şekilde dizayn edilmiş, geniş bir alana sahip bir kütüphanedir.

Adres: Akdeniz Mahallesi, 1343. Sokak Kazım Dirit Cad. Mumcu iş hanı No:31, 35210 Konak/İzmir

5.GAZİANTEP ÇOCUK KÜTÜPHANESİ


çocuk kütüphanesi

Rengarenk tasarımı ve zengin içeriğiyle çocukların ilgisini çekmeyi başaran çocuk kütüphanesi Gaziantep Şahinbey ilçesinde çocuklara hizmet vermektedir.

Adres: Alleben Mahallesi, 27090 Şahinbey/Gaziantep

6.ŞANLIURFA ÇOCUK KÜTÜPHANESİ


çocuk kütüphanesi

Çocuklarda okuma alışkanlığının artırılmasının yanı sıra eğitim görmekte olan öğrencilerin sınavlara daha nezih ortamlarda hazırlanması için Turgut Özal Parkında 900 metrekarelik modern kütüphane inşa eden Büyükşehir Belediyesi, Dünya klasiklerinden Türk edebiyatı klasiklerine uzanan 1700 eseri kütüphanede çocukların hizmetine açtı.

7.YALOVA ÇOCUK KÜTÜPHANESİ


çocuk kütüphanesi

Çocuklara hem tiyatro hem de kütüphane hizmeti sunan bina farklı tasarımıyla çocukların ilgisini çekmektedir.

Adres: Adnan Menderes Mahallesi, Rahmi Üstel Cd., 77200 Yalova Merkez/Yalova

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.