ÇOCUKLARIN SIKILMADAN DERS ÇALIŞMALARI İÇİN: POMODORO TEKNİĞİ

pomodoro tekniği

Çocuklar ders çalışmak kelimesini duyduklarında bile sıkılabiliyorlar. Fakat çocukların öğrendiklerini düzenli bir şekilde ve sıkılmadan çalışmaları için bazı yöntem ve teknikler bulunmaktadır.  Okulların açılması ile çocuğunuzun en baştan sistemli olarak sıkılmadan ders çalışmasını istiyorsanız bu yazıdaki adımları takip ederek bunu gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Pomodoro Tekniği

pomodoro tekniğiHenüz öğrenci olan Francesco Cirillo’nun 1980’lerin sonunda, ders çalışmayı daha verimli hale getirmek istemesi ile geliştirdiği bir teknik olan POMODORO tekniği İtalyanca ‘DOMATES’ anlamına gelmektedir. Francesco bu tekniği bulduğunda mutfaktaki zamanlayıcıdan ilham almıştır. Mutfakta kullandığı zamanlayıcı domatese benzediği için ismi İtalyanca POMODORO olarak adlandırılır.

Sizde çocuğunuz için böyle bir zamanlayıcı temin edebilir ya da telefondan zamanlayıcıyı çalıştırabilirsiniz.

  1.  BİR DERS SEÇİN

Çocuğunuzun çalışacağı bir ders ya da konu (İngilizce çalışmak olabilir) seçin. İlk başta tekniğe çocuğunuzun alışması için sevdiği bir dersten başlaması daha iyi olacaktır.

  1.  25 DAKİKA POMODORO’YU AYARLAYIN.

Mutfakta kullandığınız bir zamanlayıcı olabilir ya da telefonunuza yükleyebileceğiniz POMODORO uygulaması ile çocuğunuza 25 dakika ayarlayın.

  1.  POMODORO ARASINA KADAR DERSE ODAKLAN

Belirlenen 25 dakika boyunca çocuğunuzun dikkatini dağıtacak nesneleri ortadan kaldırın. Çocuğunuzun tamamen derse odaklanması için sizin de onun dikkatini dağıtmayacak şekilde kitap okuyabilir, işiniz ile ilgilenerek çocuğunuza bu sürece alışması yönünde destek sağlayabilirsiniz.

  1.  POMODORO ÇALDIĞINDA BİR KAĞIDA ONAY İŞARETİ KOYUN

Çocuğunuz birinci turu tamamladığında onu tebrik edin.

  1.  5 DAKİKA MOLA VERİN

Çocuğunuzun verdiği bu kısa molanın süre olarak uzamaması için ona destek olun. Ders dışında sohbet açabilirsiniz. Ya da farklı bir ortama geçerek rahatlamasını sağlayın.

  1.  HER DÖRT POMODORO, BİR UZUN MOLA

Dört Pomodoro tamamladıktan sonra, uzun bir mola verebilir. Bu uzun mola 20/30 dakika olabilir. Beynin öğrendiği yeni bilgileri asimile etmek ve bir sonraki turdan önce dinlenmesi için bu süre yeterli olacaktır.

Toplamda çocuğunuz 4 Pomodoro tekniği ile 2 saat çalışmış oldu. Bu süreç, günde ortalama 8 Pomodoro ile çalışan bir öğrenci sıkılmadan bir konuyu rahatlıkla öğrenebilir. Çalışma tekniğini kazandıktan sonra çalışması gereken dersler için önceden yapılan bir planlama ile (matematik dersine toplamda kaç Pomodoro ayırması gerektiği) daha verimli ders çalışma teknikleri geliştirebilir.

Çocuğunuz ders çalışırken sizin ona destek olmanız çok önemlidir. Bu tekniği kullananlar iş adamları, öğretmenler, mühendisler kısacası bir konuya ya da görevi çalışırken dikkatini toplamada zorluk çekenler için tasarlanmış bir yöntemdir. Bu yöntem aynı zamanda ders çalışırken sosyal medya, televizyon gibi dikkat dağıtımını kolaylaştıran unsurlar söz konusunu olduğunda tercih edilen yöntemler arasındadır. Bu nedenle çocuğunuza bu tekniği öğretirken sizin ona destek olmaya çalışmanız elinize telefon alarak değil, kitap ya da dergi (çalışan bir ebeveynseniz işiniz ile ilgili) alarak çocuğunuzu daha çok motive edebilirsiniz.

POMODORO tekniğini çoğu yetişkin birey hayatlarında kullanmaktadır. Ve bu tekniği kullanarak zamana nasıl hâkim oldukları yönünde olumlu düşünceye sahipler. Çocuğunuza küçük yaşlardan itibaren çalışma konusunda bu tekniği adapte ederek zamanı nasıl kullanacaklarına ve sıkılmadan görevleri tamamlamalarına ilişkin bir alışkanlık kazandırabilirsiniz. Ayrıca bunun gibi zamanı verimli kullanma teknikleri ile planlama yapma, takvim oluşturma, zamanında çalışma ve zaman tasarrufu gibi konuları çocuğunuzun kazanmasında yardımcı olabilirsiniz.

 

ÇOCUK GELİŞİMCİ BEYZA TOPRAK

2 thoughts on “ÇOCUKLARIN SIKILMADAN DERS ÇALIŞMALARI İÇİN: POMODORO TEKNİĞİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.