ÇOCUKLARA ZENGİN ÇEVRE NASIL ALINIR…

zengin çevre

 

 ÇOCUKLARA ZENGİN ÇEVRE NASIL ALINIR…

 Hepimiz çocuğumuz doğar doğmaz koşarak mağazalardan aldığımız nesne kartları var. Peki bu kartlar ne işe yarıyor? Kart kutularının üzerinde de yazdığı gibi çocuğunuzun bilişsel, görsel ve dil becerilerini önemli ölçüde etkiler. Çocuğunuz kartın üzerindeki nesnenin ismini söyler. Onu zihninde canlandırır. Ve nesnenin ne olduğunu öğrenir. Fakat bu kartlar çocuğunuzun dokunma becerilerini, işitme becerilerini, tat alma becerilerini geliştiremez. Neden mi?

zengin çevre Öncelikle size bir tarif vermek istiyorum bu tarif çocuğunuzun bütün gelişim alanlarını etkileyebilecek niteliktedir. İlk önce çocuğunuzu da alıp semtinizdeki en yakın pazara gidiyorsunuz. Daha sonra evinizin ihtiyaçları doğrultusunda ve aynı zamanda mevsimin şartlarına uygun olan meyve ve sebzeleri alıyorsunuz. Bu alışverişi yaparken birde oyun oluşturup çocuğunuza ‘şimdi karpuz almamız lazım, haydi karpuzu ilk kim görecek oyunu oynayalım’ gibi küçük oyunlarda oynamayı ihmal etmeyin tarif o zaman daha güzel oluyor. 😊 Alışveriş listesi tamamlanıp eve geldikten sonra alınanlar dolaba yerleştirilir. Sonra aldığınız o karpuzu masanın üzerine koyup ‘haydi bakalım bu karpuzu inceleyelim’ şeklinde bir konuşma başlatabilirsiniz. Hatta bir büyüteciniz varsa kabuğunu inceleyebilirsiniz. Parmaklarımızla hissedip, gözlerimizle gördükten sonra hatta üzerine vurup tok tok sesini işittikten sonra ‘bu karpuzun resmini çizelim mi?’ Diyerek yapılan gözlemi taçlandırmak isteyebilirsiniz. Ve çizimi mutlaka buz dolabınızın üzerinde sergileyerek çocuğunuzun gururunu okşayabilirsiniz. Hepsi bittikten sonra ‘karpuzun dışını anladık birde içine bakalım’ dedikten sonra karpuzu hapur hupur bir güzel yiyebilirsiniz. Ayrıca bu işlemleri yaparken sohbet ettiğiniz için sizin haberiniz olmadan çocuğunuzun dil becerileri de etkilemiş olabilirsiniz.

Bütün bunları yaparken tek sınırlılığınız ‘biraz fazla mı tabak kirlettik acaba?’ Sorusu olabilir.

Peki onca para verip zengin uyarıcı dediğimiz kartlarımıza ne oldu? Kartın içini kesip yiyemediğimize göre sanırım evin bir köşesinde unutulup kaldı. Ama kartları tamamen hayatımızda çıkarmak yerine gerçekleri ile ilişkilendirilen oyunlar kurabiliriz. Bu sayede öğrenme daha kolay olacaktır. Bu nedenle bunun gibi daha kolay ulaşılabilen birçok tarifi sayfada paylaşacağım. Lütfen evde DENEYİNİZ. Afiyet olsun. 😊

Çocuk Gelişimci Beyza TOPRAK

 

 

 

One thought on “ÇOCUKLARA ZENGİN ÇEVRE NASIL ALINIR…

 1. Çok güzel tarif
  Benim iki bebeğim var
  İkisiyle bişiler yapması zor
  TEkiyle yapması ayrımcılık
  Derken kursakta kalmış yeterli anne olma hayalleri
  😦

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.