ÖĞRETMENLER VE ÖĞRENCİLER İÇİN DİJİTAL SINIF

öğretmenler

Yapılan araştırmalara göre 8-18 yaş arası 2200’den fazla çocuk ve ergen günümüz gençliğinin medya tarafından kuşatıldığı doğrulanmıştır. Gençler günde 6 buçuk saat (haftada 44 buçuk saat) medyaya zaman ayırıyor. Ebeveynlerle ise günde yalnızca 2 saat 15 dk geçiriliyor, ödevlere ise günde 50 dakika ayrılıyor.

Teknolojiye ayrılan zamanın hızla arttığı bir ortamda çocukları gerçek hayatta tutmak onlara yazı yazmak, ödev vermek gibi sevmedikleri olaylara çekmek oldukça güçleşiyor. Her zaman çocukların ilgi alanlarına yönelik aktivitelere yönlendirmek önemli diyoruz. O zaman çocukların yaparken sıkıldıkları bu ödevleri daha eğlenceli hale getirmek mümkün olabilir. Her şeyde olduğu gibi öğretmen-öğrenci arası teknolojik platformlar da gelişmektedir. Öğretmenler ve ailelerinde içinde bulunduğu bir takım platformlar mevcut. Bu gibi ortamlarda aile, öğretmen ve öğrenci ile işbirliği yürütülerek çalışmalar yapan web siteleri bulunuyor. Bilgisayar ve telefon uygulamalarını çok iyi kullanan öğrencilerinde severek katılabileceği bu web siteleri çocukların okul ile ilgilerini güçlendirmelerine katkı sağlayabilmektedir.

1. Beyaz pano

öğretmenler

Beyaz Pano, öğretmenlerin öğrencileri için oluşturabildikleri ücretsiz dijital bir sınıf sistemidir. Öğretmen oluşturduğu sınıf için sınavlar düzenleyebilir, ödevler verebilir, tartışma grupları başlatabilir veya sınıfı için sanal kütüphane oluşturabilir. Site de birçok dil desteği bulunmaktadır. Türkçe olarak kullanılabilen siteye öğretmen ve öğrenci olarak ayrı ayrı giriş yapılmaktadır. Öğretmenin bir sınıf oluşturması ve öğrencilerinin bu sınıfa giriş yapabilmeleri için kod vermesi gerekmektedir. Öğrenci öğretmenin verdiği kod ile sisteme giriş yapabilir. Her öğrencinin bilgisi sistem üzerinde görüntülenmektedir. Ayrıca Öğretmen oluşturduğu sınıfa diğer öğretmenleri ekleyebilir. Okul öncesinden doktora eğitime kadar sınıf oluşturma imkanı veren Beyaz Pano, 800.000’den fazla üyesi bulunmaktadır.

Beyaz Pano ile ilgili daha fazla bilgi edinmek veya siteye kaydolmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

2. Edmodo

öğretmenler

Edmodo öğretmen, öğrenci ve veli ile işbirlikli bir ortam sunan ücretsiz eğitim ortamıdır. Öğretmenler EDMODO ile sanal bir sınıf oluştururlar. Bu sınıfa öğrencilerini davet ederek ödev ve diğer paylaşımlarını buradan yaparlar. Çocukları bu sistem üzerinden takip edebilirler. Öğretmen isterse velilerin buradan yürütülen sisteme katılmasını sağlayabilir. Ayrıca Edmodo spot ışığı ile internet üzerinde bulunan birçok eğitimsel içeriğe ulaşma imkanı sağlamaktadır. Burada faklı ülkelerin eğitimsel içerikleri de bulunmaktadır.

Edmodo siteye katılanlara bir çok dil özelliği sunmuştur. Türkçe dil seçeneği de bulunan sitenin, Google Play Store, ve App Store ile telefon uygulamalarıda mevcuttur.

Edmodo ile ilgili daha fazla bilgi edinmek veya siteye kaydolmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

3. Google Clasroom

öğretmenler

Google Classroom öğretmenlerin öğrenciler ile Google üzerinde oluşturdukları bir sınıf sistemidir. Öğretmenin oluşturduğu sınıfa öğrencilerin kayıt olabilmesi için okulun Google Apps For Education mail hesabına sahip olmaları gerekmektedir. Öğretmenlerin öğrencilerine ödev verebilmesi, kontrol edebilmesi ve okul ile ilgili çeşitli paylaşımlar yapabildiği bir platfomdur. Ayrıca telefon için uygulamaları da mevcuttur.

Google Classroom ile ilgili daha fazla bilgi edinmek veya siteye kaydolmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Çocuk Gelişimci Beyza TOPRAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.