(Ankara Müze Gezisi)-MTA Genel Müdürlüğü Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi

müze

MTA Genel Müdürlüğü Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi

Müze gezmek, çocukların bakış açılarını değiştirmek için çok iyi bir fırsattır. Ankara’da yaşayan ya da ziyarete gelen aileler için günü değerlendirmek adına gezilmesi gereken müzelerden biri de Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesidir.

Diyoramalar

müze

Türkiye’nin hayvan ve bitkilerine ilişkin canlandırma vitrinleri Diyorama Bölümü’nde bulunmaktadır. Bu vitrinler bölgelerdeki yaşam ortamları, nesli tükenmiş veya tükenmekte olan hayvanların yaşam ortamları ile Türkiye çiftliklerinde yetiştirilen bazı hayvanlara ilişkin canlandırmalar şeklinde hazırlanmıştır. Burada sergilenen önemli örnekler arasında 1974 yılında Ankara-Beypazarı’nda vurulmuş olan Anadolu panterini, Deniz kaplumbağasını, Angora tavşanını ve Kızıl akbabayı sayabiliriz.

Bilim Küresi ve Planetaryum

müze

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA – www.sos.noaa.gov) tarafından geliştirilen BÜYÜLEYİCİ KÜRESEL GÖRÜNTÜLEME SİSTEMİ Dünyayı ve gezegenleri uzaydan görmek için uzaya gitmenize gerek yok! Yerkürenin jeolojik geçmişini, iklim değişikliklerini, depremleri oluşturan yerkabuğu hareketlerini, tsunami olaylarını, volkan patlamalarını, atmosfer değişimlerini,okyanus akıntılarını Simülasyon ve animasyonlarla görsel şölen şeklinde izlemek mümkün!

Planetaryummüze

Kubbe ekranda üç boyutlu görüntü sistemi ile bilimi eğlenerek öğrenmek mümkün.Uzayı keşfetmeye hazır olun! Özel animasyonlar, müzik ve efektlerle eğlenceli, bilimsel görselleri planetaryumda izleyebilirsiniz.

MTA Genel Müdürlüğü Şehit Mehmet ALAN Enerji Parkımüze

Gençlerin yaşayarak öğrendiği bilgi sahası…

Ülkemiz; su, güneş ve rüzgar gibi potansiyel enerji kaynakları ile maden varlıkları bakımından sayısız zenginliklere sahiptir.

Ülkemizin bu zenginliklerini, Türkiye’nin geleceği genç kuşakların bilgisine sunmak ve enerjinin gündelik hayatımızdaki yerinin daha kolay algılanabilmesini sağlamak amacıyla, enerji üretim araçlarını, Ülkemizin ilk Enerji Parkında tanıtıyoruz..

Enerji kaynaklarının tanıtımından, üretim ve verimli kullanımına kadar zincirin bütün halkaları rehberler eşliğinde ziyaretçilere sunuluyor.

RÜZGAR ENERJİSİ; Rüzgar tribünlerinden elektrik enerjisi nasıl sağlanır?

GÜNEŞ ENERJİSİ; Evlerimizin çatılarına kurduğumuz güneş enerjisi sayesinde bize sıcak su sağlayan sistem nasıl çalışır?

JEOTERMAL ENERJİ; Yerin derinliklerindeki kayaçlar içinde birikmiş olan ısı akışkanlarca yeryüzüne taşınarak nasıl sıcak su ve buhar enerjisine dönüşür?

HİDROELEKTRİK ENERJİ; Hidroelektrik santrallerden elektrik nasıl üretilir?

  • Müzeye girişler ücretsizdir.
  • Pazartesi hariç hergün saat 09.00 ile 17.00 arası ziyarete açıktır.
  • Müzede haftasonları rehberlik hizmeti verilmemektedir.
  • Ücretsiz otopark mevcuttur.
  • Adres: Üniversiteler Mahallesi, Dumlupınar Bulvarı No:139, 06800 Çankaya/Ankara
  • Sorularınız için: (312) 201 23 96/97

Giriş Kapısı:  Müze ziyaretlerinde, MTA Genel Müdürlüğü’nün Yüzüncü Yıl Kapısı kullanılmaktadır.

Detaylı bilgi için Tıklayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.