ÇOCUĞUMA YAZ TATİLİNDE NASIL KİTAP OKUTABİLİRİM?

okumak

Havaların ısınması çocukların daha fazla hareket etmeleri ve daha fazla dışarıda zaman geçirmek istemelerine yol açıyor. Çocuklar bütün sene okul ile ilgilendikleri için yaz tatilinde kitap okumak istemiyorlar. Ve ailelerin kitap oku sözlerine karşı duyarsız kalabiliyorlar.

Çocuklar arkadaşları dışarıda oynarken evde kitap okumak istemeyebilir. Bu konuda çocuklara hak vermek gerekiyor. Ama çocukların zamanlarının bir kısmını okuyarak geçirme alışkanlığı kazandırmak çok önemli. 

Peki ebeveynler yaz tatilinde çocuklarının kitap okumasını istiyorsa ne yapmalı?

  • İlk olarak çocuğunuzun polisiye/macera romanı  ya da ilgi alanına göre sevebileceği bir kitap seçin.  Kitap içerisinde karakter veya olayın bir ayrıntısını çocuğunuza sorarak eğlenceye dönüştürerek bir kitap okuma faslı ile başlayabilirsiniz. Örneğin yarın çocuğunuzun dışarı çıkma kodu: FENER (kitaptaki polisin elinde tuttuğu nesnenin adı) sorabilir, kodu size söylediği takdirde dışarı çıkabileceğini belirtirsiniz. 
  • Çocuklar akranları ile aynı aktiviteleri yapmaktan çok hoşlanırlar. Çocuğunuzun arkadaşları ile birlikte kitap okumasını istiyorsanız aynı kitabı arkadaşlarına alabilir, birlikte kitabı bitirme yarışmaları düzenleyebilirsiniz.
  • Çocukları okumaya teşvik etmek için yine arkadaşları ile bağını kullanarak hep birlikte bir kitap yazmalarına teşvik edebilirsiniz. Çocukların arkadaşları ile planlanan bir ekip çalışması ile çocukların yazar olmak, okumak üzerine deneyimler kazanmasına fırsat sağlayabilirsiniz. Çocukları yetişkinler olarak organize edebilir, onlara bir bilgisayar temin ederek birlikte oluşturdukları bir hikayeyi yazmalarına cesaretlendirebilirsiniz.

Çocukların bir alışkanlığı kazanmaları için çevrelerinde sıklıkla görmeleri gerekir. Bu nedenle ailede bulunan fertlerin  internet/tv ile meşgul gözükmemeleri, sürekli okuduklarını çocuklarına göstermeleri gerekmektedir. Her çocuğun ilgisi farklıdır. Bunu göz önünde bulundurmalı ve okumak için seçtiği materyal ne olursa olsun (dergi, çizgi roman vs.) ilgisi düşünülerek seçilmelidir.

Çocuk Gelişimci BEYZA TOPRAK

Okumak için  KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI ÇOCUKLARA NASIL KAZANDIRILMALI? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.