ANNE BEN YOUTUBER OLMAK İSTİYORUM

youtuber

Beş altı yıl öncesine kadar çocuklar, anne/babaların mesleklerine dedelerinin ya da örnek aldığı büyüklerinin mesleklerini seçiyordu. Oyunlarında taklit ettikleri yetişkinlerin mesleklerini canlandırıyorlardı. Şu an durum böyle olsa bile farklı bir kavram olarak youtuber olmak ortaya çıktı. Youtuber kavramı çocukların konuşmaya başladığı andan itibaren video çekerek mesleğin içine girdiği durum haline gelmeye başlamıştır. Aynı zamanda kendi oyuncaklarını, yaptığı aktiviteleri de insanlara göstermek için bu platformu kullanan çocuklar da bulunmaktadır.

Peki youtuber olan çocuklar nasıl bir yetişkin olurlar?

Youtuber olmak ya da sosyal medya platfomları aracılığıyla çocukların paylaşımlar yapması çocukların küçük yaştan itibaren sosyalleşmesine imkan sağlayabilir. Fakat çocukların paylaştığı içerikler anne/baba olarak çok büyük önem taşıyor.

Bazı youtuber çocuklar kanalları aracılığıyla ailesi ile yaptığı deneyleri sosyal medya platformuna ekleyerek hem yaşıtları için hem de yaptığı içerikleri merak eden insanlar için içerik üretebiliyorlar. Bunun gibi faydalı kanallara sahip olan çocuklar içerik üretmek için araştırma yapmak, deneyimlemek, öğrenmek üzerine çalışmalar yapar. Ayrıca video çekimi esnasında kamera, ışık, ses, gibi sinema/televizyon terimleri hakkında bilgi sahibi olabilir.

Gün itibariyle anne ben youtuber olmak istiyorum diyen bir çocuğa anne/baba olarak direk HAYIR demek yerine; neden youtuber olmak istiyorsun?, ne gibi içerikler paylaşmak istiyorsun? tarzında çocuğunuzu anlamaya yönelik sorular sorabilirsiniz. Çocuğunuzun arkadaşları yapıyor ve bir heves olarak düşünmek yerine faydalı içerikler üretmesi için teşvik ederek, hem eğlenmesi hem öğrenmesine imkan sunabilirsiniz.

Çocukların da bir birey olduğu unutulmamalı, onlarında günümüzün şartlarına uyum sağlamak için bazı istekleri olabileceğini hatırlamalıyız. Ama çocukların bu tür isteklerinde karşılıklı olarak sakin bir şekilde konuşmak ve ortak bir karar alınarak sonuca ulaşmak iki taraf için en doğru davranış olacaktır.

Çocukların günümüz şartları için tercih edecekleri meslekler, istedikleri yaşam biçimleri ya da farklı düşünce tarzları olabilir. Ebeveyn olarak onların kararlarını yargılayarak değil sakin bir şekilde dinleyerek onlara en iyi fırsatları sunabiliriz. Çocuklara ön yargıyla yaklaşmadan bütün düşüncelerini bize açmalarını sağlayabiliriz. Bunun içinde anne/baba olarak imkansız şekilde yaklaşmadan olabilecekler dahilinde konuşmalıyız.

Çocuk Gelişimci Beyza TOPRAK

One thought on “ANNE BEN YOUTUBER OLMAK İSTİYORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.