ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ İNTERNET ÖNERİLERİ

güvenli İnternet

Çocukların yedikleri yemeklerin doğal olması, giydikleri kıyafetin pamuklu olması, kullandıkları eşyaların içerisinde en az kimyasal bulunmasına dikkat ettiğimiz kadar kullandıkları İnternet’inde güvenliğine dikkat etmemiz gerekmektedir. Güvenli İnternet kullanımı için bazı siteler bulunuyor. Çocukların her an ulaşabildikleri İnternet platformunun çocuklara göre daha güvenli  web sitelerini seçip onlara sunmak bizim elimizde. 

Uzun zamandır güvenli İnternet ile ilgili çocuklar için hazırlanan web siteleri olduğunu sizlerle paylaşmak istiyordum.

güvenli İnternet
güvenli internet

Öncelikle şu aralar çok popüler olan YouTube  ile ilgili çocukların her an içinde olduğu ve milyonlarca videonun bulunduğu bu gibi sitelerin ailelerin denetimi olmadan kullanılmaması gerektiği daha önce Anne Ben YouTuber Olmak İstiyorum yazımda paylaşmıştım. Aynı zamanda sizin de her an yanında olamayacağınız ve güvenli İnternet’i evinize taşımak isteyeceğiniz bu durumda YouTube’un çocuklar için başlattığı uygulamasını kullanmanızı öneririm. Şuan da sadece telefon ve tablet üzerinde kullanabilen aplikasyon olarak indirilebilen YouTube Kids uygulaması çocukların izleyebileceği içeriklerden oluşmaktadır. Tamamen çocukları bu uygulamanın başında bırakmak hiçbir İnternet’e bağlanan araç için doğru olmasa da her kesimden kullanıcısı olan bu platform için daha güvenli hale getirmek mümkün.

güvenli İnternet
güvenli internet

Merak ettiğimiz ve bilgiye anında ulaşmak için kullandığımız arama motorları bir çok kullanıcının da bilgi sunmasıyla çocukların yararlı ve zararlı her türlü bilgiye ulaşması noktasında oldukça kolaylaştı. Bu nedenle Google  bizim kullandığımız arama motorlarını çocuklar için kullanılabilir hale getirerek Kiddle arama motorunu hizmete sundu. Her geçen gün Türkçe kelimelerin de çoğalmasıyla Türk çocukların kullanımına uygun hale gelmeye çalışıyor.

güvenli İnternet
güvenli internet

Yine Google alt yapısı ile sunulan çocuklar için hazırlanmış Kids Search, çoğunluk olarak İngilizce olsa da Türkçe desteği sunan bir arama motorudur. Alternatif güvenli İnternet listesine eklemek isteyen aileler için öneri listemizde sizlere sunabilirim.

güvenli İnternet
güvenli internet

Güvenli İnternet olarak sunduğum web sayfalarının yanında meraklı çocuklar için TÜİK‘in hazırlamış olduğu TÜİK Çocuk sayfasını da önermek istiyorum. Çocuklar için çok basit bir sistem ile hazırlanarak istatistiki bilgilere ulaşabilmelerine yardımcı olmaktadır.

Çocuklar için en doğru ve güvenli yolları sunmak bizim elimizde. Güvenli İnternet kullanarak onların daha temiz bilgilere ulaşmasını sağlayabiliriz.

Çocuk Gelişimci Beyza TOPRAK

One thought on “ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ İNTERNET ÖNERİLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.