ÇALIŞIYORUM ÇOCUĞUMA VAKİT AYIRAMIYORUM

Çalışan anne baba çocuklarıyla vakit geçirme konusunda endişe yaşayabilirler. Özellikle annelerin çocuklarıyla ilgili endişeleri değişebilmektedir; yemeğini yedi mi, başına bir şey geldi mi, güvende mi, benden uzaklaşır mı, ilgisiz bir anne miyim, gibi konularda korku ve kaygı yaşayabilirler.

Öncelikle çalışan anne ve baba bu korku ve kaygılarını bir tarafa bırakmaları gerekmektedir. Bu korku ve kaygılarınız çocuğu olumsuz yönde etkileyebileceğini de unutmayın. Önemli olan çocuğunuza gösterdiğiniz sevgi ve ilgidir.

Anne ve babanın çalışması çocuklarıyla vakit geçirme isteğini daha çok arttıracaktır ve bu vakti daha planlı ve düzenli olarak geçirmelerini sağlar.

Burada dikkat edilecek nokta çocuğunuzla nasıl vakit geçirdiğiniz ve sevginizi nasıl gösterdiğinizdir. Bu sevgi ve ilgi gösterisi çocuğun her istediğini yapmak ya da her eve geldiğinde çocuğa hediye almak değildir. Böyle yapmanız çocuğunuzun maddi tatmin ve çıkarlara yöneltebilir. Çocuğunuzun her istediğini yaparak serbest bir tutum veya çok kuralcı olarak baskıcı bir tutum geliştirmeyin. Çocuğunuzun sizden beklediği her istediğinin yapılması değildir. Bu tutum çocuğunuzda tatminsizlik duygusuna yol açabilir.

çalışan anne baba

Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanlarda ona ilginizi ve sevginizi gösterin.

Eve geldiğinizle çocuğunuzun gün içinde neler yaptığı hakkında konuşun. Birlikte yemek yemeye özen gösterin. Sofra hazırlarken çocuğunuza sorumluluklar verebilirsiniz. Anne ve babaların yemek masasında çocuklarıyla olan sohbetleri anne-baba-çocuk ilişkisini kuvvetlendirecektir.

Çocukla geçirilen vakit sadece oyun oynamak anlamına gelmez.

Yapılan bir araştırmada babaların çocuklarıyla nitelikli vakit geçirmenin “birlikte oyun oynamak” olduğunu ifade etmişlerdir. Çocukla nitelikli vakit geçirmek sadece oyun oynamak anlamına gelmez. Yaptığınız ev işlerinde çocuğunuzdan yaşına göre sorumluluklar vermeniz, tamir işlerinde çocuğunuzdan yardım isteyerek işi birlikte yapmanız, çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın niteliğini de arttıracaktır. Çocuklarda yardımlaşma ve sorumluluk duygusunu geliştirecektir. Ayrıca siz iş yaparken çocuğunuzun yanınızda oynamasına da izin verin.

Çalışan anne baba olarak çocuğun bütün sorumluluklarını almaya çalışmayın.

Çalışan anne babalar eve geldiklerinde çocuklarıyla ilgilenmek adına yemeğini yedirme, üstünü değiştirme, oyuncaklarını toplama gibi çocuğun yapabileceği sorumlukları kendileri yapmaya çalışabilirler. Çocuğun yaşına uygun alabileceği sorumlulukları ve yapabileceklerini anne baba üstlenmemeli. Bu çocuğun anne babasına daha bağımlı olmasına neden olabilir.

Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın niteliğini süresi belirlemez.

Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmek için saatlerinizi harcamanıza gerek yoktur. Çocuğunuzla uyumadan önce okuduğunuz bir masal, kısa bir gezinti, oyun oynamanız, birlikte yaptınız resim ve sohbetleriniz çocuğunuza göstermek istediğiniz sevgi ve ilgi için yeterlidir. Bu zaman dilimleri 15 dk. ya da yarım saat de olabilir. Fakat çocuğunuzun ve sizin bu faaliyetlerden aldınız keyif, kaliteli bir zaman geçirdiğinizin göstergesidir.

Çocuk Gelişimci Sena ARMUTLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.