ÇOCUKLARLA AÇIK HAVADA YAPILABİLECEK ETKİNLİKLER

etkinlikler

Çocukların farklı yerlerde rutin dışına çıkarak onlarla yapılan etkinlikler, çocukların daha fazla dikkatlerini çeker. Çocuklarla evde yaptığınız bazı rutin etkinlikleri dışarı taşıyabilirsiniz.

etkinlikler

Evde kartonlardan hazırlayabileceğiniz şövale (çizim sehpası) ile parka çıkıp birlikte resim yapabilirsiniz. Farklı bir ortamda resim yapmak hem çocukların bakış açısını geliştirir hem de yaratıcı düşünme becerilerine katkı sağlar. Şövalenizi ister parka ister güzel ağaç manzarası yere doğru çevirip istediğiniz şekilde resim yapabilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz her ortamda çalışma yapmayı öğrenecektir.

Evde hazırladığınız boya malzemeleri ile dışarıda bulduğunuz taş, yaprak gibi malzemeler ile boyama yapabilirsiniz.

Dışarı çıkmadan önce evde yapacağınız bir kaç hazırlıkla açık havada geçirdiğiniz zamanı daha verimli hale getirebilirsiniz. Önceden hazırladığınız ve dışarıda görebileceğiniz bitki resimleri, böcek resimlerini bir araya getirip katalog oluşturabilirsiniz. Büyüteç yardımıyla kataloğunuzda olan resimleri bularak inceleyebilirsiniz.

Dışarıda yapılabilecek diğer bir etkinlik kitap okumak olabilir. Evinizin kütüphanesinden sizin ve çocuğunuzun en sevdiğiniz kitapları alıp sakin bir park, bahçeye gidebilirsiniz. Böyle bir yerde  kitap okumak, çocuğunuza kitap okumanın her yerde olabileceğini sessiz alan aramadan odaklanabilmeyi öğretir. Ayrıca farklı bir ortamda kitap okumak alışkanlık kazanmasını sağlayabilir.

etkinlikler

Sanat etkinlikleri, kağıt kesmek, yapıştırmak bunun gibi birçok etkinliği parkta bulunan çardaklarda, masalarda yapabilirsiniz. Açık hava çocuklar için her zaman iyi gelir. Aynı zamanda açık havada yapılan etkinlikler sayesinde çocukların arkadaş edinmeleri ve birlikte çalışarak işbirliğini yapmayı öğrenmeleri açısından da önemlidir.

Çocuk Gelişimci Beyza TOPRAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.