DÜNYADAKİ EN ÖZEL ÇOCUK SİZİN ÇOCUĞUNUZ

çocuk

 

Size bir sorum var.

Çocuğunuz kaç aylıkken kaşık tutmaya başladı, kaç yaşında ilk sözcüğünü söyledi ya da kaç yaşında yürümeye başladı? Siz bu soruların cevaplarını biliyorsunuz ama komşunuzun çocuğu bu davranışları ne zaman yapmaya başladı diye sorsam. Bu konu sizi ne kadar ilgilendiriyor? Sizce karşılaştırma yapmak sizin çocuğunuzun, komşunun çocuğundan daha çabuk yürümesine yardımcı olacak mı?

çocuk

Öncelikle kendimizi düşünelim. Kardeşlerimizle ne kadar benziyoruz? Aynı meslekleri yapmıyoruz. Evlendiğimiz kişiler birbirine benzemiyor. Damak tadımız bile farklı. Biz yetişkinler bile bu kadar farklıyken neden çocuğumuz bir başkasının çocuğu ile aynı davranışları göstermek zorunda. İlk olarak kendi çocuğumuzun kişisel gelişimini iyi bilmeliyiz. Ayrıca genetik yapımız hakkında da bilgi sahibi olmalıyız. Örneğin eşiniz bebekliğinde geç yürümüş olabilir. Ayrıca genetik olarak ailenizin fertlerinde geç yürüme görülmüş olabilir. Genetik özelliklerinizde yoksa bile çocuğunuz henüz yürümeye hazır olmayabilir. Kasları yürümek için gelişmemiş olabilir. Yürümek için deneme çalışmaları yaparken düşüp bir yerini acıtmış ve bundan dolayı korkuyor olabilir. Yani bütün bunlar çocuğunuzu bir başkasıyla kıyaslamak için neden sayılamaz. Çocuğunuzu evin içinde, yaşadığınız ortamda sürekli yanında olan, sevdiği sevmediği yiyecekleri bilen, en sevdiği oyuncağın hangisi olduğunu bilen, onunla her türlü şartlarda ilgilenen sizsiniz. Bu nedenle dünyadaki en özel çocuk sizin çocuğunuz. Komşunuzun veya aile dostunuzun çocuğu da, komşunuz için dünyadaki en özel çocuk.

Çocuğunuzun dünyada eşi benzeri bulunmuyor. O nedenle unutmayalım, çocuğunuzun her yaptığı davranış gösterdiği tepki çocuğunuzun kendi içinde olan değerlendirmesi ile mümkün olabilir.

 

Çocuk Gelişimci Beyza TOPRAK

One thought on “DÜNYADAKİ EN ÖZEL ÇOCUK SİZİN ÇOCUĞUNUZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.