İLK BAKIŞ: ERGENLİKTE NELER OLUYOR?

ergenlik

Gelişimimiz yaşam boyu devam ederken geçirdiğimiz bu dönemleri hayatımızda hem birebir yaşarız hem de tanıklık ederiz. Çocukluktan çıkıp yetişkinliğe adım atarken bir geçiş dönemi olarak adlandırdığımız ergenlik dönemi herkes için karmaşık duyguların yer aldığı tecrübe ettiği yaşanmışlıklarla doludur.

Peki, neden bu karmaşıklık?

Ergenlik dönemi dediğimiz bu süreçte yaştan çok yaşanılan olaylar ve kişideki değişimler kendini göstermektedir. Bu değişimler; duygusal, fiziksel, çevresel ve daha birçok şey olabilmektedir.

Çocukların değişen vücudu, uzuvlarının bir anda orantısız büyümesi buna adapte olmaya çalışması, bunu anlamlandıramadığı gibi elinde olmayan sakarlıklar, beyinde ve hormonlarında gerçekleşen değişimler, çevreye ayak uydurma, yeni duyguların baş göstermesi, bunları denemek istemesi, merak etmesi, ben kimim, kim olmalıyım arayışı, toplumda nasıl biri olmalıyım düşüncesi, nasıl gözüküyorum, beni nasıl görüyorlar, doğrular yanlışlar, sınavlar, başarılar, başarısızlıklar…

Bunların hepsinin bir arada bulunduğu bir dönemde ergenlerin başkalarına benzemeye çalışması, arkadaşlarıyla daha çok birlikte olma çabası, farklı ortamları keşfetmek istemesi, kendi başına neler yapabileceğini denemesi, sinirlenmesi, bağırması, bazen biz yetişkinlerin tabiriyle “gereksiz ve anlamsız” şeyler yapmaları sizce de normal değil mi?

Peki ne yapmalıyız? Öncelikle karşılıklı iletişim, belki bir sohbet, belki gülümseme, yargılamadan onu dinlemek, o sinirliyken bile sakin kalabilmek, durulmasını beklemek. Bazı konularda onların düşüncesini almak. Kendi kaygılarımızı ifade etmek, onların kaygılarını dinlemek, onlara bunun için fırsat vermek… Ergenlerin nasıl bizi anlamasını istiyorsak bizim de onları anlamamız gerekiyor. Bu sürecin sizin istediğiniz şekilde ve sakin geçmesini beklemeyin. Sabırlı olun, yol gösterin, fırsat verin, örnek olun, dinleyin…

Unutmayın, nasıl bir bebek yürümeyi yeni öğrendiği zaman yalpalayarak yürür, fakat buna rağmen çabalar aynı zamanda etrafı karıştırır, merak eder. Ergenlik döneminde de böyledir; ergenin keşfedeceği, öğreneceği ve kendini bulmaya çalışacağı bir yolculuktur.

Çocuk Gelişimci Sena ARMUTLU

2 thoughts on “İLK BAKIŞ: ERGENLİKTE NELER OLUYOR?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.