ERGENLİK DÖNEMİNDE MESLEK SEÇİMİ

ergenlik

Ergenlik dönemi ergenin sosyalleştiği, kendi kişiliğinin oluştuğu, toplumdaki konumunu aradığı bir dönemdir. Ergen kendini tanımaya ve toplumdaki yerini bulmamaya çalışırken geleceği ile de kararlar vermeye başlamaktadır. Bu kararları verirken bazı güçlükler yaşanabilmektedir. Bu güçlükleri meslek seçiminde de yaşanmaktadır.

Meslek seçimi ergenin karar vermede en çok zorlandığı konulardan biridir. Meslek seçimi ve kariyer hedefi, uzun vadeli ve bütün hayatı etkileyecek bir süreç olduğu, sosyal değişmelerle birlikte beklentilerin farklılaşması, ergenin ve ailelerin bu konuda karar vermede zorluklar yaşamalarına sebep olabilmektedir.

Meslek seçiminde ergenin karar verme sürecini içinde yaşadığı “ben kimim, kim olmalıyım?” gibi soruları, sosyal değişimler, bireyin kendisini tanıması, ailenin ergenlik dönemindeki çocuğu tanıması ve birçok konu bu karar verme sürecini etkileyebilmektedir. Kişilik yapısının tam oluşmaması nedeniyle meslek seçimindeki kararsızlıklar yaşanması normaldir.

Ergenlik Döneminde meslek seçiminde neler yapılmalı?

Ergenlik döneminde meslek seçiminde öncelikle ergenin kendisini ve ailenin ergeni iyi tanıması çok önemlidir. Öncelikle çocuğunuzun kendini tanımasına kendi özelliklerini keşfetmesine fırsat verilmelidir.

ergenlik

Çocuğunuzun yapabileceği şeyler üzerinde konuşulabilir, yetenekleri kullanabileceği alanlara yönlendirebilir ve ilgi alanlarını belirleyebilirsiniz.

Meslekler hakkında detaylı bilgi edinip, olumlu ve olumsuz yönleri liste haline getirebilirsiniz. Çocuğunuzun isteklerini genel çerçevede görmek adına istenen ve istenmeyen durumlar belirlemek karar verme sürecini kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuzun yapacağı meslekten ne beklediği, hangi ortamlarda çalışmak istediği de önemlidir.

Meslek seçimi ve kariyer hedefi uzun vadeli hedeflerdir. Bu seçimi yapmak uzun zamana yayılmalıdır. Bu süreçte ebeveynlere düşen görev çocukları adına karar vermek değil, onları karar vermede rehber olmalıdır.

Çocuk Gelişimci Sena ARMUTLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.