İlkokul- YAZI YAZARKEN SIKILAN ÇOCUKLAR İÇİN ÖNERİLER

küçük kas becerileri

Çocuklarda 8-9 aylıktan itibaren küçük kas becerileri gelişimine yavaş yavaş başlanması gerekmektedir. Küçük kas becerileri (ince motor becerileri) parmaklar ve eller yapılan hareketleri kapsar. Yakalama, tutma, kesme, yapıştırma, kalem tutma ve yazı yazma gibi beceri gerektiren hareketlerin gelişimi açısından önemlidir.

Okula başlamadan önce ne kadar çok küçük kas becerilerine yönelik oyunlar oynar, etkinlikler yapılırsa çocuklar okula başladıklarında yazılarının güzel olması da buna bağlıdır. Bu nedenle evde bazı etkinlikler yaparak okula hazırlık çalışmaları için hafif bir geçiş yapabilirsiniz.

Birinci sınıfa yeni başlayan çocuklarda çizgi çalışmalarının başlamasıyla birlikte çocukların ellerinde yorulma ve çabuk sıkılmaların başlaması derse ilginin azalmasına da yol açabilmektedir.  Küçük kas becerilerinin gelişimi için evde bazı etkinlikler yapılarak çocukların sıkılmadan ve yorulmadan derslerini yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Küçük Kas Becerileri Gelişimi İçin:

Oyun hamuru ile oynamak

Evde yapabileceğiniz oyun hamuru ya da hazır oyun hamurları ile çocuğunuzun günde 10 dakika oynaması parmaklarının güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Evde yapabileceğiniz oyun hamuru tarifi;

1 su bardağı un,

1 su bardağı su,

Yarım su bardağı tuz,

1 yemek kaşığı sıvı yağ,

1,5 yemek kaşığı krem tartar (pastacılık malzemelerinde kullanılan bir ürün, lokman hekim/aktardan bulabilirsiniz)

Gıda boyası

Bütün malzemeleri küçük bir tencereye koyun. Hepsini karıştırın. Sonra kısık ateşte ocağa alın. Karıştırarak pişirin. Hamur olduktan sonra tezgâhta elinizle yoğurun. Hava almayan bir kapta saklayabilirsiniz.

küçük kas becerileri Mandal takmak

Evde kullandığınız bütün mandalları toplayın. Ve çocuğunuzun yazı yazdığı eli daha çok kullanmasını sağlayarak mandalları bir kartona takmasını isteyebilirsiniz. Oyuna daha çok dikkat çekmek için daire şeklindeki bir kartona mandal takarken güneş yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Aynı şekilde araba, insan gibi figürler keserek çevresine mandal takmak küçük kas becerilerinin gelişimi için çok faydalı olacaktır.

Şişe kapakları açıp kapatmak

Küçük pet şişeleri bir kartona silikon yardımı ile yapıştırarak şişelerin kapaklarını tek tek açmasını ve kapatmasını isteyebilirsiniz. Aynı materyali her şişenin içine çubuk koymasını isteyerek sayı etkinliği olarak da kullanabilirsiniz.

küçük kas becerileri Boncuk dizin

Büyük delikleri olan ve kalın bir ip ile küçük kasları geliştirmek hem eğlenceli hem de kolaydır. Çocuğunuzdan kalın bir ipe boncukları dizmesini isteyebilirsiniz.

Kaptan kaba aktarma

Mutfaktaki bazı baklagilleri kullanarak kaptan kaba kaşıkla, parmaklarıyla aktarmasını isteyebilirsiniz.

 

 

küçük kas becerileri Kıskaç ile nesne tutma

Küp şekeri aldığımız maşalar ile küçük nesneleri tek tek kaba boşaltmasını isteyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

ÇOCUK GELİŞİMCİ BEYZA TOPRAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.