0-12 AYLIK BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ

0-12 Aylık Bebeğinizin Gelişimi

0-12 aylık bebeğinizin gelişimini desteklemek için:

0-12 Aylık Bebeğinizin Gelişimi

0-3 aylık bebeğinizin gelişimini desteklemek için:

Geldiği ortama uyum sağlayama çalışan bebeğinizin gelişimi için ilk aylarda rutin yapılan işler önemlidir. Bu nedenle alt değiştirmek, uyku saatleri, beslenme gibi ihtiyaçlar bir rutin içerisinde gerçekleştirilmelidir. Rutin bebeklerin kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olur. Zaman içerisinde bebeğiniz kendi ihtiyaçları için kendi rutinini oluşturacaktır. Bebeğinizin çıkardığı ‘aa gu ‘ gibi sesleri destekleyerek çıkardığı sesleri taklit edebilirsiniz. Ayrıca sizde bebeğinize farklı sesler çıkarabilirsiniz.

Bebeğinizin ellerine, ayaklarına sık sık dokunun. Ellerini yüzüne dokundurarak ellerini fark etmesini sağlayabilirsiniz. Ellerini birbirine dokundurarak alkış yaptırabilirsiniz. Bebeğiniz için sakin fon müzikleri açabilirsiniz ama televizyonun bebeğinizi yoracağını unutmayın. Emzirirken kucağınızda olmasına özen gösterin ve uyanık olduğunda gözelerinin içine bakarak onunla konuşabilirsiniz.

0-12 Aylık Bebeğinizin Gelişimi

3-6 aylık bebeğinizin gelişimini desteklemek için:

Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Zaman geçtikçe daha da hareketlenmeye başladı. Bu süreçte bebeğiniz daha sesli ve renkli eşyalarla ilgilenmeye başlayacak. Bebeğiniz bu aylarda çevresini ağzı ile tanımak isteyecek bu nedenle ağzına götürebileceği nesnelerin boyutlarına dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizin kendini tanıması için bir ayna kullanabilirsiniz. Aynada bebeğinizi ve kendinizi göstererek oyunlar oynayabilirsiniz. Bebeğinizin el/ayak bileklerine sesli bilezikler takarak ellerini ve ayaklarını fark etmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin uzanabileceği mesafeye renkli nesneler koyarak hareket etmesine yardımcı olabilirsiniz. Gün içerisinde bebeğinizi yüzükoyun yatırıp başını kaldırması için teşvik edici cümleler kullanabilirsiniz. Bebeğiniz ile bol bol konuşabilir ona şarkılar söyleyebilirsiniz.

0-12 Aylık Bebeğinizin Gelişimi

6-12 aylık bebeğinizin gelişimini desteklemek için:

Bebeğiniz bu aylarda çevresine daha çok ilgi göstermeye başlayacak. Çevresinde sizden istediği eşyaları eşyanın ismini söyleyerek bebeğinize verin.

Cee oyunu oynayabilirsiniz. Kendi yüzünüze bir bez örterek bezin arkasından bebeğinin sizi bulmasını sağlayabilirsiniz.

Kendi kendine yiyebilmesine fırsat verin. Elleri ile yiyebileceği yiyecekler hazırlayın.

Yaptığı davranış sonucunda ceza vermekten kaçının. Sabırla konuşmaya özen gösterin.

Bebeğinizle müzik dinleyin. Çocuk şarkıları açıp birlikte dans edin. Tekerlemeler söyleyebilirsiniz. Birbirine vurduğunda kırılmayan oyuncaklar ile ses çıkarabilirsiniz.

Fotoğraf albümünüze bakarak fotoğraftaki kişileri tanıtabilirsiniz.

Plastik bir kovanın içine ufak nesneleri atmaya çalışabilirsiniz. Bu aylar içerisinde bebeğinizi diğer bebeklerle bir araya getirmeye çalışın.

Bebeğinize ismi ile hitap etmeye özen gösterin. Evden çıkarken bebeğinize bay bay yapın.

5 thoughts on “0-12 AYLIK BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.