Çocuklara Verilen İsimler Gelecekte Kişiliği Etkiliyor

bebek isimleri

Anne babalar çocuk sahibi olmaya karar verdikten itibaren bebek isimleri düşünmeye başlarlar. Bebeklerine en güzel ismi vermeye çalışırlar. Bebek isimleri kültürel yapı ve modern zamandan etkilenebilir. Çocuk ismini tüm yaşamı boyunca kullanılacağı için anlamı ve birçok özelliği bakımından çok önemlidir. Genellikle geleneksel isimler vermek daha kolaydır, fakat farklı bir isim bulmak daha zor olabilir.

Bebek İsimleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

bebek isimleri

Öncelikle bebeğe isim verilirken çocuk merkezli düşünülmelidir. Çünkü verilecek bu ismi çocuk hayatı boyunca kullanacak ve bu isim ile seslenilecek. Anne babalar bebek isimlerinin anlamına ve sadeliğine öncelik vermelidir. Çocuğa farklı bir isim vermek abartılmamalı; telaffuzu, yazımı zor ve anlamsız isimler konulmamalı, anlamı şiddet, kavga, savaş içeren isimler verilmemeli. Çocuk ileriki yaşamlarında ismi ile sorunlar yaşamamalı.

Son verilere göre Türkiye’de 30 bin 344 kişi adını, 75 bin 248 kişi de soyadını düzeltti. Çoğunlukla anlamsız, telaffuzu zor ve yazım hatası olan isimlerin değiştirildiği görüldü.

Genellikle dönemin popüler isimleri bu kararı vermede etkili olabilmektedir. Yapılan araştırmalarda her 10 yılda bir ülkenin kültürel ve siyasi özelliklerine göre popüler isimler de değişmektedir.

Ayrıca araştırmalara göre isimlerin kişilik gelişiminde de etkili olduğu bulunmuştur. Çocuğa verilen tanınmış ve başarılı bir kişinin ismi, çocuğu yüceltebilir ve çocuk isminin anlamına uygun davranmak için çalışabilir. Ya da isminin olumsuz kişileri anımsatması; çocuğun çevresi tarafından farklı anlaşılmasına ve önyargılara neden olabilir. Çocuğa verilen isim dalga konusu olmamalı, okul hayatında çocuğun isminin küçümsenmesi kendi kişiliğinin önüne geçebilir.

Çocuk için kendi kişiliği önemlidir. Çocuklara aile büyülerinin isimleri de konulabilir. Fakat bu isimler çocuk için bir kişilik yansıması olarak görülmemeli, büyükleri gibi davranmasını beklemek çocuğun kişilik gelişimi olumsuz etkileyebilir, buna dikkat edilmelidir. Ayrıca anne babaların kendi isimlerini çocuklarına vermeleri de uygun değildir.

Bebek isimleri genellikle çocukların cinsiyetine göre verilmektedir. Bunun haricinde unisex isimler (hem kadın hem erkek için kullanılan isimler) de vardır. Burada dikkat edilecek nokta çocukların gelecekte sosyal bir zorluk yaşamayacağı isimler verilmesidir. Çocuk her girdiği ortamda ismi ile dikkat çekerse, kendisini her seferinde bu konuda tanıtmakta zorlanabilir. Bu durumu önlemek için unisex ismin yanına çocuğun cinsiyetine uygun farklı bir isim verilerilebilir.

Anne babalar çocuklarına isim seçerken, çocuğun kişiliğini, hayatını nasıl etkileyebileceğini düşünmelidir. Çocuk ismini benimser ve severse kişiliği de o derece gelişir.

Çocuk Gelişimci Sena ARMUTLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.