Zeka Oyunları

Çocuk notası tarafından çocukların bilişsel becerilerine katkı sağlayan, problem çözme becerileri, analitik düşünme ve stratejik düşünme becerileri gibi üst düzey düşünme becerilerini geliştiren zeka oyunlarından önerdiğimiz oyunlar:

akıl oyunlarıAKLINDA TUT (6-99 YAŞ)

Oyun en az 2 kişi en fazla da 6 kişi ile oynanabilir. İki farklı seviyesi olan oyun çocukların hafızasını kuvvetlendiren bir oyundur. oyuncular bir masada veya yerde eşit aralıklı şekilde otururlar. Oyuna başlamak için herhangi bir oyuncu ilk kartı çeker ve kartı göstererek kartı sesli şekilde okur.  Oyuna başlayan oyuncudan itibaren saat yönünde devam ederek gelen oyuncu bir önce söylenmiş olan kartı veya kartları sırasıyla tekrar eder. Eğer doğru şekilde sayar ise kart çekme hakkı kazanır ve sıra diğer oyuncuya geçer. sırayı söylemede hata eden kişi oyundan çıkar. Diğer oyuncular oyuna devam eder ve çıkan oyuncunun kartlarını da söylemek zorundadır. Oyun tek kişi kalana kadar devam eder.

zeka oyunlarıPENTAGO (6 YAŞ +)

İki kişi ile oynanan üst düzey bir zeka ve strateji oyunudur. Pentago oyunu özel bir oyun tahtası üzerinde oynanmaktadır. 18 beyaz ve 18 siyah taş ile oynanır. Oyun tahtası 360 derece döndürülebilen 4 bölmeden oluşmaktadır. Pentago oyununu farklı kılan ve oyunu eğlenceli hale getiren bu bölmelerdir. Pentago oyunu ilk olarak vikingler tarafından oynanmıştır. Günümüzde dünyanın bir çok ülkesinde çocukların zihinsel becerilerinin gelişmesi için oynanmaktadır. Oyuncu oyun tahtasına bir taşını koyup ardından bölmelerden birisini 90 derece çevirmek zorundadır. Oyunun kuralları çok basit ve kolay gibi görünmekle birlikte hiç de öyle değildir. Pentago strateji ve zeka oyununda amaç 5 adet aynı renk misketi yatay, dikey ve çapraz olarak bir sıraya koymaktır. Pentago oyununu zorlaştıran kısım ise oyun tablasınndaki bölümlerin dönebilmesidir. Çünkü oyundaki bölmeleri döndürdüğünüz zaman oyunun şekli ve misketlerin sırası değişecektir. O nedenle önceden strateji oluşturarak ileri hamleleri düşünüp oynamak gerekecektir. Tam oyunu kazandığınızı düşündüğünüz anda rakibiniz bölmeyi çevirirse bütün planlarınız altüst olabilir.

 

zeka oyunları ABALONE (7 YAŞ+)

Bir seferde bir, iki veya üç topu itebilirsiniz.
• Toplarınızı tek çizgi halinde veya yana doğru bir adım itebilirsiniz.
• 2 top rakibinizin 1 topunu, 3 top 1 veya 2 topunu itebilir. Ancak eşit sayılardaki toplar birbirini itemez (Örneğin: 1 top 1 topu, 2 top 2 topu, 3 top 3 topu itemez).

  PARADUX (6 YAŞ+)

zeka oyunları

Her oyuncu bir renk seçer. İlk oyuncu kendi toplarından birini seçer ve rakiplerinin toplarıyla birleştirir.
Daha sonra iki top, her iki topun da serbest olarak hareket edeceği şekilde yatay , dikey veya çapraz şekilde ve birlikte hareket ettirilir. Oyuncu, bir topu tek başına veya aynı renkten başka bir topla birlikte hareket ettiremez. Oyuncu, yaptığı son hamleyi geri çeviren bir hamlede bulunamaz. Aynı renkli dört topunu sıralayan ilk oyuncu oyunu kazanır.

Kazanımlar:
* Stratejik Düşünme
* Mantık Yürütme
* Görsel Algı
* Planlama
* Dikkat – Konsantrasyon
* Sosyal-Duygusal Gelişim

REVERSİ (5 YAŞ ve ÜZERİ )

 

zeka oyunlarıReversi ya da Othello 8×8 karelik tek renkli bir tahtada iki oyuncuyla oynanan oyun. Oyunda karşılıklı rakiplerin taşları siyah ve beyazdır. Başlangıçta oyun tahtasının ortasındaki dört kareye sırasıyla beyaz ve siyah dört taş koyulur.

Oyuna taş rengini seçerek başlanır en çok taşı olan kazanır. Rakibin taşlarını düz ya da çapraz olarak kuşatmak ve araya alınan taşları yemek şeklinde ilerler.

 

MAT-1 MONTESSORİ (3 YAŞ VE ÜZERİ)

zeka oyunları

zeka oyunları

Matematiğe giriş için kullanılabilecek eğitici bir materyaldir. Toplama ve çıkarma işleminin mantığını kavramak bu materyal ile daha kolay.

 

 

 

PRATİK ZEKA OYUNU (3 YAŞ )

zeka oyunu

Pratik zeka oyunu geometrinin ana kavramlarını anlama, inşa etme ve bir araya getirme oyunu niteliğinde zeka oyunudur. Oyuncunun dikkat, yoğunlaşma, sabır, pekiştirme, sonuca gitme, iş bitirme, konsantrasyon, hafıza, şekiller arası ilişkilendirme ve çok yönlü düşünme yeteneklerini geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. -Tek kişilik bir zeka oyunudur. -Pratik zeka I birinci kademe öğrencileri için daha uygundur Pratik Zeka 2 ise biraz daha zor ve ikinci kademe öğrencilere daha uygundur.

FARKI BUL OYUNU (5 yaş+)

zeka oyunlarıKutu içerisinde 70 adet kart bulunmaktadır. 2 kişi veya daha fazla kişi ile oynanabilmektedir. Masaya 3 kart açılır. İki oyuncu dikkatlice kartları inceler. Üçüncü oyuncu diğer oyunculara gözlerini kapatmalarını söyler ve bir kartın tersini çevirir. Oyuncular gözlerini açar. Hangi kartın değiştiğini bulmaya çalışırlar. Dikkat becerilerini geliştiren bu oyun çocukların resimdeki farka odaklanmalarına yardımcı olur.

 

ZOCH HAYALET HIZINDA ZEKA OYUNU (6 yaş+)

zeka-oyunlariZoch Hayalet Hızında kutu oyunu, çocukların ıraksak düşünme becerilerinin gelişiminde rol oynar. Kutunun içerisinde 5 adet nesne (kırmızı kanepe, mavi kitap, beyaz hayalet, yeşil şişe, gri fare ve kartlar) bulunmaktadır. Bu nesnelerin resimlerinin bulunduğu kartlar kapalı bir şekilde masaya konulur ve nesneler rasgele masaya yerleştirilir. Kart destesinden ilk kart çekilir. Çekilen kartta bulunan resimde nenelerin orijinalinde bulunan renkle aynı renk olan varsa o nesneyi ilk alan kazanır. Ama kartta nesnelerin orijinal renkleri ile aynı renk bulunmuyorsa resimde olmayan nesneyi ilk alan kazanır.

zeka-oyunlari

zeka-oyunlari

GO OYUNU (6 yaş +)          

zeka-oyunlari

Go oyunu 4000 yıllık bir Çin kökenli bir oyundur. Oyunun orijinal şeklinde kurallar ve oynanış şekli faklı olsa da biz size basit ama eğlenceli olan başka bir şeklini anlatacağız. Oyun iki kişi ile oynanır. İlk taşı beyaz taşa sahip olan kullanır. Her oyuncu tek tek taşları tahtanın üzerinde bulunan karelerin köşelerine koyarak oynar. 5 tane taşı dikey, yatay, çapraz şekilde yan yana dizen oyunu kazanır. Oyunda kendiniz 5 taşı yan yana dizerken rakibinizin hem  sizi stratejinizi fark etmemesini sağlamak hem de onun kazanmasına engel olmaktır. Oyunun orijinal şeklini öğrenmek isteyenler için kutunun içinde klavuz bulunmaktadır.

RUBİK’S RACE (6 yaş+)

zeka-oyunlari zeka-oyunlari

Rubik’s Race oyunu rubik küp oyununun farklı bir versiyonudur. Karşılıklı iki kişi ile oynanan bir oyundur. 9 tane küpten oluşan bir kutunun içinde her küpün üzerinde farklı renk bulunur. Bu kutuyu sallayarak oyuna başlarsınız. Kutuda çıkan 9 rengi kendi tarafınızda bulunan diskleri hareket ettirerek merkezdeki 9 disk ile aynı rengi elde eden oyunu kazanır.

HIZLI (PRATİK) BARDAKLAR (4 yaş +)

       zeka-oyunlarizeka-oyunlariPratik bardaklar oyunu 6 kişiye kadar oynanabilen bir kişiye 5 renk bardak verilerek oynanan bir oyundur. Oyunun içinde kartlar, bardaklar ve birde zil bulunmaktadır. Kart destesi kapalı olarak masaya konulur. Her oyuncuya 5 renkten oluşan bardaklar dağıtılır. Kart destesinde bulunan kart açıldığında kartta bulunan resimdeki diziliş bardaklar ile yapan ilk oyunca oyunu kazanır. Pratik düşünme becerisini geliştiren bu oyun kartın üzerindeki resmi hızlı bir şekilde analiz etmeyi ve pratik bir şekilde kendi bardaklarını aynı şekilde dizmeyi amaçlar.

SCRABBLE (7 yaş +)

zeka-oyunlari

Scrabble bir kelime kurma oyunudur. Okuma yazmayı öğrenen çocuklar bu oyunu oynayabilirler. Çocukların kelime hazinesini geliştirmek için oynanabilir.

 

 

ALTIGEN ( 6 Yaş +)

zeka-oyunlari zeka-oyunlariAltıgen oyunu mantık ve strateji becerilerini geliştiren 6 yaş ve üzeri herkesin oynayabileceği bir oyundur. 2 kişi ile oynanan bu oyunun 3 ana şekli oluşturma kuralı vardır. Rakip oyuncudan önce 3 ana şekilden birini oluşturan oyunun kazananı olur.

 

HALLİ GALLİ (6 yaş+) HALLİ GALLİ JUNİOR (4 yaş+)

zeka-oyunlari

Halli Galli oyunu kutuda bulunan kartlar ve zil ile oynanan bir oyundur. 2 ile 6 kişi arasında oynanan bu oyun 56 tane kartın oyunculara tek tek dağıtılmasıdır. Oyuncular kendi kartlarını görmemesi için kartlar dağıtıldıktan sonra herkes destesini ters şekilde tutar. Her oyuncu sıra ile kartını açar. Açılan kartların üzerinde bulunan aynı meyveler 5 tane olunca zile ilk basan kartların hepsini kendisi alır. Kartı kalmayan oyuncu oyunu takip ederek 5 meyveyi gördüğünde zile basarak oyuna dahil olabilir.

KORİDOR ( 8 yaş +)

zeka-oyunlari zeka-oyunlari

Koridor, mantık yürütme becerilerini destekleyen bir oyundur. Karşılıklı iki kişinin piyonlarını karşı tarafa geçirmeye çalışır. Oyuncular kendi piyonlarını yürütürken rakip oyuncunun da piyonu engellemek için koridorlar oluşturur.

 

HANOİ KULELERİ ( 3 yaş + )

zeka-oyunlari zeka-oyunlariHanoi kulesi 3 direk (kule) ve faklı çapta disklerden oluşan bir oyundur. En az 3 disk en fazla 8 disk ile oynanır. En soldaki kuleden 1., 2. ve 3. kule olarak adlandırılır. Oyun kaç disk ile oynamak isterseniz disklerinizi 1.kuleden 3.kuleye en az hamle ile aktarmak. Diskleri aktarırken bir hamlede en fazla bir disk taşıyabilirsiniz. Büyük diski, küçük diskin üzerine yerleştiremezsiniz. Pratik düşünme becerisini geliştiren bu oyun bence her evde bulunmalı.

LOOK LOOK

zeka-oyunlari

zeka-oyunlari

Look look oyunu dikkat becerilerini geliştiren bir oyundur. Oyunda 8 tane ana kart bulunmaktadır. Bu kartların üzerinde günlük hayatta görmediğimiz şekiller yer almaktadır. Ortadaki kart destesinden açılan kartta istenilen şekli 8 ana kartta bulan ilk kişi ortadaki kartı alır. Kartların arkasında L, O, K harflerini ilk oluşturan oyunun kazananı olur.

SATRANÇ

zeka-oyunlari

Satranç oyunu iki kişi arasında oynanır. 64 kareden oluşan bir alan üzerinde oynanır. Taşlar beyaz ve siyah renkten oluşur. Her rengin 16 taşı bulunmaktadır.  Bir Şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyon bulunmaktadır.

 

 

DEDEKTİF  (4 yaş +)

 zeka-oyunlarizeka-oyunlariHız, refleks ve dikkat isteyen görsel algı becerilerine yönelik bir oyundur. Görsellerin olduğu büyük kartları kare şeklinde dizilir ve ortaya zil konulur. Resim kartları arka tarafları görülecek şekilde üst üste dizilir. Sırasıyla en üstteki karttan başlanarak kart çevrilir. Oyun kartındaki şekil görüldükten sonra zeminde bulunan mukavva kağıtta şekli ilk bulan zile basar. Kart oyunu kazanan kişide kalır. Bu kartlardaki şekillerin tamamı bulunduktan sonra oyuncu zile basar. En çok kartı toplayan kazanır.