ÇOCUĞUM İLE İNTERNETİ NASIL DOĞRU KULLANIRIM?

internet kullanımı

İnternet kullanımı nasıl olmalı?

İnternette sürekli video izlediğimiz o web siteleri ticari amaçlıdır. Hiç düşündünüz mü bir video bittikten hemen sonra neden öneri olarak yenilerinin geldiğini hatta sizin ilginizi çeken videoların olduğunu? Sitede daha çok zaman harcamak bu sebeplerin başında geliyor. Ama siz bunun bilincine bir şekilde varabiliyorken çocuğunuz ne yapıyor? Sadece 5 dakika izleyebilirsin diye koyduğumuz sınır birden 5 hatta 6 tane ard arda izlenen çizgi filmler ve artık bilgisayarı kapatmalısın kelimeleri ile yükselen ağlama sesleri… Her yerde uzmanların bağırışlarını duyar gibiyim. Kararlılık. Peki nedir bu kararlılık? Anne veya babanın verdiği sözü tutması.

Peki çocuklarımız interneti nasıl doğru kullanabilir?

Önceliğimiz internet denen arkadaşın (ki artık her evde olan bir birey haline geldi) hangi durumlarda kullanılacağını belirlemek. Bunu yaparken çocuğumuza bilmediğimiz, çözümleyemediğimiz her durumda hemen arama motorlarına sarılacağımız bir arkadaş olarak tanıtmamak. Çünkü araştırma yapmayan, sorunun çözümü tek tık ile öğrenebilen çocuk düşünmez. O zaman internet denen arkadaşı çocuğumuza hiçbir zaman gösteremeyeceğimiz (örn: uzay mekiği) ya da araştırdığımız kaynaklardan daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğumuzda başvurmalıyız.

Örneğin parkta gezinirken havada gördüğünüz bir uçak için sohbet ederek daha sonrasında uçaklarla ilgili daha fazla öğrenelim mi sorusu ile merak uyandırarak ardında gidebileceğiniz bir kütüphane veya kitapçılardan (şuanda uçak hakkında çocukların seviyesine göre binlerce kitap mevcut) bunları inceleyerek en sonunda da kitapların veremeyeceği bir şeyi karşılamak için internetten uçak nasıl yapılır?, uçak nasıl havalanır?, uçak nasıl yere iner? gibi zihinde canlandırması  videoda görerek kolaylaşan bilgiler için internete başvurulabilir.

Şehrindeki en yakın kütüphaneyi bulmak için: http://www.earsiv.gov.tr/Kutuphane-Listesi.aspx

Çocuk Gelişimci Beyza TOPRAK

One thought on “ÇOCUĞUM İLE İNTERNETİ NASIL DOĞRU KULLANIRIM?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.