Uyaran Eksikliği – 2

uyaran eksikliği

Sosyal uyaran eksikliği yazısından çok fazla soru aldığımız için ikinci bir yazı yazma gereksinimi hissettim. Aileler belirtilerin çocuklarında görüldüğünü düşündüklerinde ne yapacaklarını bilemiyorlar, bu süreçte yanlış yönlendirmeler ile karşılaşabiliyorlar.

 Uyaran Eksikliği ;

 • Çocuk çok fazla televizyon izlemek istiyorsa ve izliyorsa,
 • Telefon veya tableti ile hiç bırakmadan videolar izliyorsa,
 • İsmi ile seslendiğinizde bakmıyor ya da çok geç cevap veriyorsa,
 • Sadece istediği zaman göz kontağı kuruyorsa,
 • Yaşına göre konuşması yaşıtlarından çok fazla gerilik gösteriyorsa,
 • İstediği nesneleri parmakla gösteriyorsa,
 • Akranlarıyla aynı ortama girdiğinde uyum problemi yaşıyorsa ve
 • Genel gelişiminde akranları ile arasında fark varsa

Ailelerin çocuklarında bu davranışları gördüklerinde ilk yapmaları gerekenler;

Öncelikle çoğu aile çocuklarının gelişimsel olarak nereden destek alabileceklerini bilmiyorlar . Devlet hastanelerinde Gelişimsel Pediatri Ünitesi, Çocuk Psikiyatri ya da Çocuk Nöroloji bölümlerinden  çocukların gelişimlerini takip eden ve çocuklara gelişimsel olarak destek veren, aile çocuk ilişkilerinde uzman olan Çocuk Gelişimi Uzmanları görev yapmaktadır. Aileler yaşadıkları ilde bulunan devlet hastanelerindeki bu ünitelerden çocukların gelişimleri hakkında bilgi alabilirler.

Sonrasında çocuğun içinde bulunduğu gelişimini engelleyici bütün durumlar ortadan kaldırılmalıdır. Televizyon kapatın ve telefonu çocuğunuza vermeyin. Bol bol konuşun, çocuk şarkıları dinleyin, gelişimi destekleyici oyunlar oynayın. En önemlisi çocuğunuzun yaşıtları ile birlikte vakit geçirebileceği alanlarda bulunun. Çocuğunuz kreşe gitmiyorsa kreşe gönderin. Eğer kreşe gidemiyorsa gün aşırı parka gidin. Evde günlük yaptıklarını çocuğunuz ile yapın. Temizlik yaparken bir bezde çocuğunuza verin. Yaptığınız işi anlatın. Yolda yürürken gördüklerinizi anlatın. Vaktinizi çocuğunuzla oyunlar oynayarak geçirin.

Sosyal Uyaran Eksikliği ile Yaygın Gelişimsel Bozukluk’ta görülen davranışlar birbirine çok benzemektedir. Burada önemli olan çocuğunuzun bir uzman tarafından görülmesi ve değerlendirilmesidir. Alanda uzman kişilerin doğru yönlendirmeleri ile çocuğun gelişimi en iyi şekilde desteklenir. Doğru şekilde destek ve eğitim alan çocuk kendi gelişimine göre ilerleme gösterecektir.

Sosyal Uyaran Eksikliği ile ilgili yazımı okumak için TIKLAYIN.

Çocuk Gelişimci Beyza TOPRAK

3 thoughts on “Uyaran Eksikliği – 2

 1. Parmakla gösteriyorsa değilde göstermiyorsa diye olması gerekiyor sanırım..yanlış bilgilendirme olmaması açısından düzeltilmesi gereklidir.

  1. Merhaba Tuğba Hanım. Bilgi yanlışlığı yoktur. Uyaran eksikliği yaşayan çocuklarda konuşma olmadığı için isteklerini parmakla göstererek iletişim kurmaya çalışırlar. Bu nedenle konuşmak yerine istediklerini sizin elinizi götürerek ya da kendisi işaret ederek isterler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.