ERGEN BİREY İLE AİLE NASIL VAKİT GEÇİRMELİ?

ergen

Ergenlik döneminde ebeveynlerin ergen bireylerle olan ilişkileri sürecin gidişatını birçok yönden etkilemektedir.  Ergen kendi bakış açısını kazanmaya başlamasıyla birlikte anne -baba da çocuk üzerindeki denetim mekanizmasını kaybetme korkusu da yaşayabilir. Ergenlik döneminde anne ve baba ergen ile iletişim kurmakta zorlanabilirler, geçirilen zaman dilimi azalabilir.  Günümüzde teknolojinin gelişmesi; TV, telefon ve bilgisayar başında geçirilen zamanın artması da iletişimi kısıtlayabilir.

Ergenlik döneminde, birey yalnız kalmaktan ve kendisiyle vakit geçirmekten hoşlanır. Fakat ebeveynlerin ergenlik dönemi sürecinde çocuklarıyla birlikte ortak notaları yakalaması ve keyifli vakit geçirebilmeleri gerekmektedir. Birlikte geçirilen bu vakitlerin uzunluğundan çok verimliliği daha önemlidir. Bu zaman dilimi; ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte bütün sorunların ve eleştirilerin bir tarafa bırakıldığı bir süre olmalıdır ve ergenin ruh halinin bu zaman dilimine uygun olması gerekmektedir.

Keyifli bir şekilde geçirilen bu zaman dilimi ebeveyn ve ergen arasında ortak noktaların çoğalmasını ve ergeni tanımayı da kolaylaştıracaktır. Ebeveynler ergenlik döneminin güzelliklerini ve farklılıklarını bu zaman diliminde ortak duyguları hissederek keşfetme fırsatı bulacaklardır. Yapılan araştırmalarda anne-baba ile yakın ilişkiler kuran ve sağlıklı aile ortamında yetişen ergenlerin baş etme becerileri ve sosyal ilişkileri olumlu yönde etkilendiği ortaya konmuştur.

ergenErgen birey ile nasıl ortak vakit geçirilebilir?

  • Ergen okuldan geldiğinde gün içerisinde neler yaptığı, okulda öğrendiği yeni şeyler hakkında konuşabilirsiniz. Ergenin size bilmediğiniz yeni bilgiler vermesi hoşlarına gidecektir.
  • Çocuğunuzun okuduğu kitap hakkında sohbet edebilir, birlikte kitap almaya veya kütüphaneye gidebilirsiniz.
  • Ailecek doğa yürüyüşlerine gidebilirsiniz. Baba – çocuk kampları ile hafta sonlarını farklı hale getirebilirsiniz (kamp önerileri için tıklayınız).
  • Sevdiği müzikleri birlikte dinleyebilirsiniz.
  • Dışarıda vakit geçireceğiniz zamanı birlikte planlayabilirsiniz. Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanlarda arkadaşlarını da davet edebilirsiniz.
  • Aile üyeleriyle birlikte zeka oyunları oynanabilir(Zeka oyunları önerileri için tıklayınız).
  • Gün içerisinde belli bir öğün bütün aile bireylerinin olduğu zamanda yenilmeli.

Ergen ile geçireceğiniz ortak vakitler; onu daha iyi anlamanızı ve birbirinizi daha iyi tanımanızı sağlayacaktır. Birlikte geçirdiğiniz anlar ergenin kendisini ifade etmesinde kolaylık sağlayacak, sevginizi daha iyi hissettirmenize ve birbirinizin ortak özelliklerini daha çok keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.