ÇOCUKLARA KODLAMA EĞİTİMİ NEDEN VERİLMELİ ?

kodlama

Kodlama nedir?

Kodlama, bir bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisidir. Matematiksel işlemler bütünü olan programlamada bir metin, önceden belirlenmiş simgeler dizisine göre işaretlenir.

Çocuklar neden kodlama öğrenmelidir?

Çağın getirdiği nitelikler çocukların içinde bulunduğu ortama uyum sağlama güdüleri ile çocukların çevrelerinde bulunan teknolojik aletleri bir anda kullanabilme yeteneği ile doğuyorlar. Fakat 6 yaştan önce teknolojik aletlerin sınırlı bir şekilde kullanılması çocukların beyin gelişimi açısından çok önemli olduğu sürekli uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. 6 yaştan sonra ise çocukların ilgi alanları yavaş yavaş şekillenmeye başlamakta ve çocukları  spor, resim, dans gibi farklı hobi alanlarına yönlendirilmektedir. Bu alanlar gibi teknoloji alanına bilinçli yönlendirmenin olması gerekmektedir.

Kodlama eğitimi çocuklarda ne gibi becerilerin gelişmesine katkı sağlar?

Programlama öğrenmek küçük yaşlardan itibaren çocukların;

  • Problem çözme becerilerini,
  • Yaratıcı düşünme becerilerini,
  • Matematik becerilerini,
  • Üst düzey düşünmeyi,
  • Sistematik ve alternatif düşünme becerilerini geliştirir.

Ayrıca çocuklar bu sistemi öğrenerek ürün geliştirmeyi, ortaya çıkan üründe farklı açılardan bakmayı, teknolojinin nasıl oluştuğu gibi her gün kullandığımız aletlere farklı bakış açısı ile bakmalarını sağlar. Çocuklar var olan nesneleri nasıl geliştirebileceklerini öğrenirler. Ayrıca kod yazarken olay sıralaması gibi matematiksel becerileri kullanacakları için bilişsel becerilerini üst düzeyde kullanmayı öğrenirler.

Kodlama Eğitimi Nasıl Verilir?

kodalama
robotik oyuncaklar

Programlama ile ilgili çocukların yaş ve gelişim düzeyine uygun dergiler de mevcuttur. Buraya tıklayarak çocuklara uygun teknoloji ile ilgili dergi önerilerimizi görebilirsiniz.

Oyun çocuğun işidir. Nitekim oyuncaklarda oyunların vazgeçilmez araçlarıdır. O zaman kodlama öğretimini sadece bilgisayarın başında öğrenen çocuklar olarak değil de oyuncaklarına farklılık katarak öğretmekte mümkün. Piyasada bulunan pek çok oyuncak çocukların oluşturdukları robotik oyuncaklara hareketlendirerek ürün oluşturmasına ve programlama sürecini öğrenmelerine imkan sağlıyor.

Çocuklar için kodlamayı oyun şeklinde öğreten web siteleri:

kodlama
Code-Çocuklar için kodlama eğitimi

code.org

4 yaştan başlayan ve 10 yaşın üzerine kadar kurslar vermektedir. Çocuklara oyun ile programlama sisteminin temelleri verilir. Çocukların oluşturduğu çalışmalar site üzerine kaydedilebilir.

 

 

 

kodlama
Ücretsiz kodlama sitesi

scratch

Çocuklar etkileşimli hikayeler, oyunlar, animasyonlar programlayabilir. Site içerisinde oluşturduklarını internet topluluğundaki diğer insanlar ile paylaşabilirler. 8-16 yaş grubu arasındaki çocuklar için tasarlanmıştır.

 

 

 

kodalama
CodeMonkey

codemonkey

Çocuklar programlamanın temelini tamamen oyun yoluyla öğreten bir sistemdir. Basitten karmaşığa doğru bir sistemi vardır.

 

 

 

Çocuk Gelişimci Beyza TOPRAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.