SÜT ÇOCUĞUNDA BESLENME

beslenme

0-6 AY BESLENMESİ

Türk toplumunda bilinen en büyük yanlışlardan biri de bebeğe doğar doğmaz hurma, şekerli su vs. gibi gıdaların anne sütünden önce bebeğe tattırılmasıdır. Ancak bebeklerde doğru beslenme doğumdan hemen  sonra gelen bebeği, birçok enfeksiyondan koruyacak değerde olan halk dilinde de ağız sütü olarak bilinen sarı renkli sütle başlar. Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin doğumdan itibaren eğer yeterliyse ilk 6 ay (180 gün) boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesini önermektedir. 6. aydan sonra anne sütü bebeğin enerji ve kalsiyum ihtiyacını yeteri kadar karşılayamayacağından tamamlayıcı beslenmeye başlanmalıdır. Tamamlayıcı beslenme; anne sütüne ek olarak bebeğin yaşına, gereksinmesine uygun olarak kaliteli ve doğru bir şekilde ihtiyacı olan besinlerin verilmesidir ve bebek 2 yaşına geldiğinde beslenme  düzeni tamamen yer değiştirmiş olmalıdır. Ayrıca emzirme döneminde annenin de sağlıklı beslenmesi sütün kaliteli olması açısından oldukça önemlidir.

Tamamlayıcı beslenme döneminde annelere öneriler ve kaçınılması gereken durumlar;

  • Tamamlayıcı beslenmeye geçiş döneminde çocuğun ana besin maddesi öncelikle anne sütü olmalıdır.
  • Besinler hazırlanırken tuz ve şekerin kullanımı kesinlikle kısıtlanmalıdır, kıvama uygun ve çok sıcak ya da soğuk olmamalıdır.
  • Bebek tarafından sevilen besinler tercih edilmelidir ve bebeğin yemek istemediği durumlarda ısrar edilmemelidir.
  • Besin çeşitliliğini artırmak amacıyla tamamlayıcı beslenmede hazır mama tüketiminin aksine ev yapımı besinlerin tercih edilmesine özen gösterilmelidir.
  • Çay ve kahve çocuğun besinlerden aldığı demirin emilimini azaltacağından kesinlikle verilmemelidir.
  • Bebeğin motor gelişimini sağlama amacıyla beslenme sırasında kendi kendine yemesine, besine dokunmasına ve almasına izin verilmelidir.

TAMAMLAYICI BESLENME EVRELERİ

 

6-8 AY

 

Kolay sindirilebilir ve besleyici olması nedeniyle yoğurt, sebze püresi, meyve püresi, muhallebi kıvamında besinler ile desteklenmelidir.

 

9-11 AY

 

Bebeğin kendi eliyle alabileceği doğranmış, çatalla ezilmiş besinlerle desteklenmelidir.

 

12-23 AY

 

Bebek artık aile yemekleri yiyebilme durumuna gelmiş olmalıdır. Gerekirse yine bebeğin alabileceği şekilde doğranmış veya ezilmiş olarak bebeğe verilebilir.

 

Diyetisyen Nihal Aleyna TORUN

 

2 thoughts on “SÜT ÇOCUĞUNDA BESLENME

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.